[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Dawid (rzeźba)[]

Dawid

Autor

Czas
powstania

 - 

Technika

marmur

Wysokość

434 cm

Miejsce
przechowywania

 

Dawid –   przedstawiająca biblijnego  bezpośrednio przed podjęciem decyzji o zmierzeniu się z . Uchodzi za jedno z najważniejszych dzieł  rzeźby. Obok  jest to jedna z najbardziej znanych rzeźb tego artysty. Rzeźba Dawida ma 4,34 m wysokości, wykonana została z dbałością o detale – artysta wyrzeźbił nawet naczynia krwionośne.

Wiosną  roku, po powrocie do , Michał Anioł podpisał umowę z zarządem  na wykonanie rzeźby, którą rozpoczął . Do pracy wykorzystał złom marmuru, który wcześniej był powierzony . Podobno, kiedy Buonarroti zobaczył kamień, powiedział: "Widzę rzeźbę, teraz muszę tylko odrzucić to, co zbędne". Prace nad Dawidem trwały do  roku.

Artysta w trakcie pracy był często krytykowany, co doprowadzało go do furii. Jeden z możnych florentczyków, Gonfaloniere Soderini, zarzucił rzeźbiarzowi, że posąg ma krzywy nos. Michał Anioł wziął w rękę odrobinę pyłu marmurowego, dłuto i zaczął niby to poprawiać nos Dawida po czym zapytał: "Czy teraz   r. posąg stanął obok wejścia do  na , symbolizując wolność zdobytą przez mieszkańców miasta i gotowość do jej obrony. Dawid stał tam przez 369 lat. W  roku przeniesiono go do specjalnej Trybuny Dawida w  w celu ochrony przed gołębiami i zastąpiono kopią, która stoi tam do dziś.

 

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • losegirl.htw.pl