[ Pobierz całość w formacie PDF ]
4
P
ORADNIK METODYCZNY DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ
7. Ocena pracy ucznia
63
8. Serwis internetowy
65
9. Polecane książki i strony WWW
69
10. Bibliografia
73
Przykładowy
konspekt lekcji
Konspekt lekcji 1.1
Temat: W pracowni komputerowej po raz pierwszy
Jest to bardzo ważna lekcja, ponieważ w jej trakcie następuje pierw-
szy kontakt uczniów z nauczycielem (w przypadku, gdy lekcje
prowadzi nauczyciel informatyki), przedmiotem, pracownią
komputerową, a często również z komputerem. Lekcja ta stanowi
wprowadzenie
do pracy z komputerem — niezbędne na początku
nauki.
Czas realizacji: 1 godzina
Wymagane oprogramowanie
Nauczyciel:
multimedialny zestaw komputerowy z zainstalowa-
nym systemem Windows (do celów demonstracyjnych).
Uczeń:
na tej lekcji uczniowie nie korzystają jeszcze z komputera.
Przygotowanie uczniów
Nie jest wymagane żadne przygotowanie w dziedzinie technolo-
gii informacyjnej. Uczniowie powinni posiadać umiejętność ko-
lorowania obrazków oraz pisania i czytania w zakresie przewidy-
wanym dla klasy pierwszej.
56
P
ORADNIK METODYCZNY DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Pomoce dydaktyczne
1.
Podręcznik, str. 9

15.
2.
Wzorcowe multimedialne stanowisko komputerowe.
3.
Stanowiska komputerowe do pracy indywidualnej.
4.
Regulamin pracowni komputerowej na dużym formacie,
pocięty na części według punktów — do złożenia
i umieszczenia na gazetce.
Cele zajęć
1.
Wprowadzenie słownictwa, z którym uczniowie zetkną się
podczas pracy z komputerem.
2.
Zapoznanie z pracownią komputerową.
3.
Poznanie zasad pracy przy komputerze, w tym zachowanie
prawidłowej postawy ciała.
4.
Poznanie kodeksu zachowania w pracowni komputerowej.
5.
Zaznajomienie uczniów ze sposobem oceniania
i nagradzania ich pracy.
6.
W zakresie wychowania:

dbałość o miejsce do nauki i pracownię komputerową
(zadania dyżurnych),

kształtowanie postaw koleżeńskiej współpracy na lekcji,

przestrzeganie zasad BHP podczas pracy z komputerem,

stosowanie regulaminu pracowni komputerowej
w praktyce.
Przewidywane wiadomości i umiejętności
Po lekcji uczeń powinien:
1.
w zakresie
podstawowym
:

znać tytuł i głównych bohaterów podręcznika,

znać podstawowe słownictwo związane z pracą
na komputerze,

znać i demonstrować postawę ciała, jaka należy przyjąć
podczas pracy z komputerem,

znać zasady zachowywania się i pracy w pracowni,

znać zasady oceniania i nagradzania za aktywność i pracę
na lekcji;
P
RZYKŁADOWY KONSPEKT
LEKCJI
57
2.
w zakresie
ponadpodstawowym
:

wiedzieć, czym różni się pracownia komputerowa
od innych sal lekcyjnych,

rozumieć i świadomie stosować zasady regulaminu
obowiązującego w pracowni komputerowej.
Formy organizacji zajęć
1.
Praca zespołowa.
2.
Praca indywidualna.
Metody prowadzenia zajęć
1.
Pokaz.
2.
Rozmowa nauczyciela z uczniami.
3.
Ćwiczenia praktyczne.
4.
Praca z podręcznikiem.
Przebieg lekcji
Przebieg zajęć
Uwagi
Podręcznik
Zapoznanie
z podręcznikiem
i głównymi bohaterami.
Metryczka książki: tytuł, autor,
wydawnictwo, szata graficzna,
bohaterowie.
Okładki
Zainicjowanie pracy
z książką.
Wpisanie w liniał swojego
imienia, klasy.
Str. 9
Poprawne nazwanie
miejsca, w którym
odbywają się zajęcia
z komputerem.
Nauczyciel wyjaśnia, że obie
nazwy (sala, pracownia
komputerowa) są poprawne
i mogą być używane zamiennie.
Str. 11,
ćwicz. 1.
Odszukanie na rysunku
sali komputerowej.
Kolorowanie rysunku zgodnie
z opisem.
Str. 12,
ćwicz. 2.
Porównanie wyglądu
sali lekcyjnej
z wyglądem pracowni
komputerowej.
Wskazanie różnic i podobieństw
na podstawie ilustracji
i doświadczeń.
Str. 13,
ćwicz. 3.
Próba odpowiedzi
na pytanie: jaki sprzęt
jest najważniejszy
w pracowni
komputerowej?
Rozwiązanie rebusu. Hasło:
KOMPUTER.
Str. 13,
ćwicz. 4.
  [ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • losegirl.htw.pl